U318E
Publish time 2023-08-07 11:22
| WTS Model | U318E Data Sheet |
| Sensitivity | 10 mV/g |
| Measurement Range | ±500 g pk |
| Frequency Range (±5%) | 1~4k Hz |
| Frequency Range (±10%) | 0.5~6k Hz |
| Resonant Frequency | >20K |
| Resolution | 0.001 g rms |
| Non-Linearity | ≤1% |
| Transverse Sensitivity | ≤5% |
| Operating Temp. Range | -54 - +121 ℃ |
| Sensing Element/Geometry | Ceramics/Shear |
| Output Tyle | 3╳ 10-32 |
| Electrical Isolation | —— |
| Compliance Voltage | 18~28 VDC |
| Current range | 2~10 mA |
| Output Bias Voltage | 11 V±1.5 V |
| Output Impedance | ≤100 Ω |
| Case Material | Titanium |
| Case sealing | Laser welding |
| Weight | 19g/0.67oz |
| Size | 18 ╳ 18 ╳12.7 mm 0.70 ╳ 0.70╳0.50 inch |
| Mounting | Φ4.1 Through-hole |