V114E
Publish time 2014-09-24 10:26
| WTS Model | V114E Data Sheet |
| Sensitivity | 1000 mV/g |
| Measurement Range | ±5 g pk |
| Frequency Range (±5%) | 0.1~2.5k Hz |
| Frequency Range (±10%) | 0.07~4k Hz |
| Resonant Frequency | >13K |
| Resolution | 0.00001 g rms |
| Non-Linearity | ≤1% |
| Transverse Sensitivity | ≤5% |
| Operating Temp. Range | -40~248F/-40-+120℃ |
| Sensing Element/Geometry | Ceramics/Shear |
| Output Tyle | 10-32 Top end |
| Electrical Isolation | - |
| Compliance Voltage | 18~30 VDC |
| Current range | 2~20 mA |
| Output Bias Voltage | 8-12V |
| Output Impedance | ≤100 Ω |
| Case Material | Stainless steel |
| Case sealing | Laser welding |
| Weight | 68g/2.39oz |
| Size | 19x35mm/ 0.74x1.37in |
| Mounting | 10-32 Screw hole |