V142E
Publish time 2014-09-24 10:26
| WTS Model | V142E Data Sheet |
| Sensitivity | 1000 mV/g |
| Measurement Range | ±5 g pk |
| Frequency Range (±5%) | 0.06~1k Hz |
| Frequency Range (±10%) | 0.04~1.5k Hz |
| Resonant Frequency | >7K |
| Resolution | 0.00001 g rms |
| Non-Linearity | ≤1% |
| Transverse Sensitivity | ≤5% |
| Operating Temp. Range | -40~248F/-40-+120℃ |
| Sensing Element/Geometry | Ceramics/Shear |
| Output Tyle | Integral cable |
| Electrical Isolation | - |
| Compliance Voltage | 18~30 VDC |
| Current range | 2~20 mA |
| Output Bias Voltage | 9-11V |
| Output Impedance | ≤100 Ω |
| Case Material | Stainless steel |
| Case sealing | Laser welding |
| Weight | 160g/5.64oz |
| Size | 27x40mm/ 1.06x1.57in |
| Mounting | 10-32 Screw hole |